2025 Delco Tandem Axle Telescopic Dumper/14,000 GVWR/83″x14’x3′
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Telescopic Dumper/14,000 GVWR/83″x14’x3’**
**$12,995 Cash; $13,384 Card/Financing**
* EW: 4,850 lbs.
* Color: Black
* Base Frame w/Telescopic Lift
* 2 5/16″ Adjustable Coupler
* Axles: 7k lbs. Spring x2
* Jack: 12k lbs. Spring Loaded (Single)
* Solid Sides 3′
* 10 Guage Floor and Sides
* 3-Way Spreader Gate w/Slide-In Ramps
* Pull Back Tarp
* 6′ Slide-In Rear Ramps
* Tires: 235/80R16 LRE Radial 10 Ply Tires, Black Wheels
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$12,995Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-038512 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9150 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4850 lbs |
| Payload: | 9150 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBD1427S6038512 |
| Stock Number: | D-038512 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | D514A |
Recently Viewed Trailers
2025 Dura-Haul Gooseneck Dual Wheel Tandem Axle Deckover/20,000 GVWR/102”x35’
Available in Flagstaff, Arizona