2025 Delco Tandem Axle Utility/7,000 GVWR/83″x14′
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Utility/7,000 GVWR/83″x14’**
**$4,295 Cash; $4,423 Card/Financing**
EW: 1,900 lbs.
Color: Black
Angle Frame 2″x3″x3/16″ and 4″ Channel Tongue
2″ A-Frame Coupler
Axle: One Idler 35k and One Brake 35k EZ Lube x2
Straight Deck w/4′ Gate w/Spring Assist
Crossmembers: 2″x3″x3/16″ Angle on 24″ Centers
Jack: 2k Swivel Top Wind
2″x2″x1/8″ Angle Top
Smooth Teardrop Fenders
205/75R15 LRC Radial Tires
Spare Tire Mount
Treated Pine Wood Floor
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Utility Trailer
$4,295Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-038206 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5100 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1900 lbs |
| Payload: | 5100 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBU1420S6038206 |
| Stock Number: | D-038206 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | U614 |





