2025 Delco Tandem Axle Utility/7,000 GVWR/83”x16′
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Utility /7000 GVWR/ 83″x 16′ D- 037910**
**$4,195 Cash or $4,320 Card/Financing**
Empty Weight: 2,500
Color: Black
4” Cannel Frame & Tongue
A-Frame Coupler
Axle, 3.5k lb idler 1 x & Brake 1 x (95-80)
Straight Deck 5′ HD Gate W/ Ramp Leg & Spring Assist
Crossmembers, 2” X 3” X 3/16” Angle on 24” centers
2K Swivel Top Wind Jack
Pipe Top Railing
Smooth Teardrop Fenders
205/75R15 LRC Radical Tires
Spare Tire Mount With No Spare
Treated Pine Wood
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Utility Trailer
$4,195Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-037910 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2500 lbs |
| Payload: | 4500 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBU1627S6037910 |
| Stock Number: | D-037910 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | U916U |