2025 Dura-Haul Gooseneck Dual Wheel Tandem Axle Deckover/20,000 GVWR/102”x35’
Unit details
**2025 Dura-Haul Gooseneck Tandem Axle Deckover/20,000 GVWR/102″x35′ DH-009090**
**$14,395 Sale Cash or $14,826 Sale Card/Financing**
Color: Red Powder Coated
Empty Weight: 8,113 lbs.
5′ Beavertail
Engineered 12″ I-Beam Frame
3″ C Channel Crossmembers on 16″ Centers
Adjustable Coupler 2 5/16″
Breakaway System
10k Spring Loaded Jack
10,000 lbs. Tandem Axle w/Electric Brakes
ST235/80R16 10 Ply Tires
Treated Pine Floor
All LED Lights
HD Dura Ramps
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Deckover Trailer
$14,395Sale PriceOther Pricing Options:Price$14,995
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DH-009090 |
| Trailer Type: | Deckover Trailer |
| Color: | Red |
| Length x Width: | 35' 420" x 8' 6" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 20000 lbs |
| Payload: | 11887 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 20000 lbs |
| Empty Weight: | 8113 lbs |
| Payload: | 11887 lbs |
| Length: | 35' 420" |
| Width: | 8' 6" |
Additional Information
| VIN: | 3F8GF3522S1009090 |
| Stock Number: | DH-009090 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Dura-Haul |
| Model: | DKO |