2026 Compass Tandem Axle Enclosed/9,990 GVWR/8.5’X16′
Unit details
** 2026 Compass Tandem Axle Enclosed/9,990 GVWR/8.5’X16′
$9,895 Cash/$10,191 Card/Finance
**
* Frame: 6″X2″ Steel Tube
* Crossmembers: Formed Steel, 16″ On- Center
* Tongue: 6″X2″ Steel triple Tube
* Intergrated Step(s): Interior Recessed
* Coupler:2-5/16″ A Frame
* Safety Chains: DOT compliant
* Tongue Jack: 2K Coupler Mounted
* Wall Studs: Steel tube, 24″ on Center
* Roof Bows: Steel Tube, 24 inch on center
* Front Profile: V-Nose
* Ramp(s): 4,000 LB with assist
* Side Door: 36″ Wide Flush Lock
* Side Door: Wire Holdback
* Vents: Sidewall Airflow
* Fenders: Smooth Aluminum
* Axle (2) 5,200 lb Drop Spring Brake
* Hubs: Easy Lube
* Breakaway: Battery, Switch and Lanyard
* Tires: St225/75R15
* Wheels:15′, 6-Hole Steel
* Exterior Finish:.030 Aluminum
* Interior lights (1) LED
* Flooring: 3/4 Engineered Wood
* Switches(1) Dome light
* Exterior Lights Full LED
*Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
American Trailer Flagstaff, AZ
Cargo / Enclosed Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | CO-139337 |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Color: | Silver |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 6979 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Empty Weight: | 3011 lbs |
| Payload: | 6979 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5JWRE1620TF139337 |
| Stock Number: | CO-139337 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Compass |
| Model: | KCDX |