2026 Delco Tandem Axle Stock /12,000 GVWR/6’X16′
Unit details
** 2026 Delco Tandem Axle Stock /12,000 GVWR/6’X16′
$13,595 Cash: $14,002 Card/Financing
**Bumper Pull
* 2 5/16 Adjustable Coupler
* Axle: (2) 6K Electric, torsion (87-72)
* Full Swing Solid Rear Gate
* Color: Arctic White
* Tires; 235/80R16 10 ply
* Jack: 7K Drop Leg
* Spare Tire Mount with no Spare
* Rubber Mats on Wood Floor
* *Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
American Trailer Flagstaff, AZ
Cargo / Enclosed Trailer
$13,595Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-043490 |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Color: | White |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Payload: | 7900 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Empty Weight: | 4100 lbs |
| Payload: | 7900 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBL1622T6043490 |
| Stock Number: | D-043490 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | H616A |