2025 Dura-Haul Tandem Axle Dumper/14,000 GVWR/84’x14’x24″
Unit details
2025 Dura-Haul Tandem Axle Dumper/14,000 GVWR/84’x14’x24″
$10,595 Cash; $10,912 Card/Financing
EW:4,740 LBS
Bumper Pull 7x 14
Durable Build: 8′ I Beam frame, 7- gauge smooth plate flooring 24″12-
gauge plate side walls
6″ Scissor hoist hydraulic system
Spreader gate & barn doors, lockable toolbox, HD 6×5″ ramps
7,000 lbs tandem axles, electric brakes, ST235/80R16 10-Ply tires
Diamond Plate fenders
LED markers, breakaway system, charger pump, battery, remote control
27″ low deck, adjustable (6 hole) 2 5/16″ coupler
Color; Military Green
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$10,595Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DH-010866 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Green |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9260 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4740 lbs |
| Payload: | 9260 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
| Total Height: | 2' 24" |
Additional Information
| VIN: | BD1421S10108663F |
| Stock Number: | DH-010866 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Dura-Haul |
| Model: | DRL |