2026 Delco Trailers Tandem Axle Car Hauler/12,000 GVWR/83″X18′
Unit details
* Carhauler 83″ x 18′ 10k
* 5″ Channel Frame & Tongue w/ Rub Rail
* 2 5/16 Adjustable Coupler BUMPER PULL
* Axle, (2) 6K Electric, Spring (95-80)
* 2′ Diamond Plate Dove W/ Slide-in Ramps
* Midnight Black (DBS9-0UK12)
* 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires
* Crossmembers, 3″ Channel on 24″ Centers
* Jack, (1) 7K Drop-Leg
* Diamond Plate Fenders
* Stake Pocket Only
* Floor, Diamond Plate Steel (per foot)
* Spare Tire Mount with No Spare
* 4 – D-Rings
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
$6,595Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-044677 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
Additional Information
| Stock Number: | D-044677 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | C418A62ES2K |