2025 Delco Tandem Axle Dump/ 14,000 GVWR/83″x12′
Unit details
2025 Tandem Axle Dumper/14,000 GVWR/83″X12’X24″ D-040599
$10,295 Cash; $10,603 Card/Finance
* • 8″ I-Beam Frame and Tongue
* • 2 5/16 Adjustable Coupler BUMPER PULL
* • Axle, (2) 7K Electric Spring (95-80)
* • 3-Way Spreader Gate w/Slide-in Ramps
* Gray
* • Jack, 12K lb. Spring loaded (Single)
* • Solid Sides 2 FT
* • 10 Gauge Floor and Sides
* • Pull Back Tarp System
* • 6′ Slide-in Rear Ramps
* • 235/80R16 LRE Radial 10 Ply Tires
* • Black Wheels
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$10,295Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-040599 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 11" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9150 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4850 lbs |
| Payload: | 9150 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 11" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBD1227S6040599 |
| Stock Number: | D-040599 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | D312A |