2025 Delco Tandem Axle Split Tilt/14,000 GVWR/83″x22′
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Split Tilt / 14,000 GVWR/83”x 22′ D- 038280**
**$8,895 Cash or $9,161 Card/Financing**
Empty Weight: 3,600lbs
Color: Black
Base Frame
2 5/16″ Adjustable Coupler
Crossmembers,3′ Channel on 16” Centers
Axle, 7k Torsion x 2
Jack, 12K lbs. Spring loaded (single)
Gravity Up/ Down
Tilt Deck with Knife Edge
Diamond Plate Fenders
Treated Pine Wood Floor
235/80R16 LRE Radical 10ply Tires
Spare Tire Mount
Black Wheels
Front Toolbox
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Tilt Trailer
$8,895Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-038280 |
| Trailer Type: | Tilt Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 22' 264" x 6' 11" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10400 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 3600 lbs |
| Payload: | 10400 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6' 11" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBC2227S6038280 |
| Stock Number: | D-038280 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | T322A |
Recently Viewed Trailers
Price:$4,495
Financing from $88 / mo.
Instant • No credit impact
Financing Details
Monthly payment calculated based upon a 72 month loan, at 11.99% APR, and $4,495 total amount financed. Excludes tax, title, license, and doc fees. Not all buyers or vehicles will qualify. Minimum $0 monthly pmt required. Terms subject to change without notice.Price:$13,595
Financing from $266 / mo.
Instant • No credit impact