2025 Delco Tandem Axle Enclosed /12,000 GVWR/6’8″x16′
Unit details
** 2025 Delco Tandem Axle Enclosed /12,000 GVWR/6’8″x16′
$12,595 Cash’ $12,972 Card/Finance**
2″x3″ Tubing Frame & 2″x4′ Tubing tongue
* 2 5/16 Adjustable Coupler Bumper Pull
* Axle, (2) 6K Electric, Torsion (95-80) 22 UP
* Spring Assist Ramp Rear Gate
* Arctic White
* 235/80R16 LRE Radial 10Ply Tires
* Jack: ,7K Drop Leg
* Pine Wood Floor
* Standard 6’6″ Tall
* Nose, V Nose Enclosed Cargo
* No Spare Tire
* Full Side Door Passenger Side
* 24″ Tall Gravel Guard ( Black Aluminum )
* 1-12″ Light Strip over Center Gate
*** *Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Cargo / Enclosed Trailer
$12,595Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-040626 |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Color: | White |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Payload: | 8600 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Empty Weight: | 3400 lbs |
| Payload: | 8600 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBT162XS6040626 |
| Stock Number: | D-040626 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | E716A |
Recently Viewed Trailers
Price:$8,695
Financing from $170 / mo.
Instant • No credit impact
Financing Details
Monthly payment calculated based upon a 72 month loan, at 11.99% APR, and $8,695 total amount financed. Excludes tax, title, license, and doc fees. Not all buyers or vehicles will qualify. Minimum $0 monthly pmt required. Terms subject to change without notice.Price:$8,895
Financing from $174 / mo.
Instant • No credit impact
Financing Details
Monthly payment calculated based upon a 72 month loan, at 11.99% APR, and $8,895 total amount financed. Excludes tax, title, license, and doc fees. Not all buyers or vehicles will qualify. Minimum $0 monthly pmt required. Terms subject to change without notice.Price:$4,495
Financing from $88 / mo.
Instant • No credit impact
Financing Details
Monthly payment calculated based upon a 72 month loan, at 11.99% APR, and $4,495 total amount financed. Excludes tax, title, license, and doc fees. Not all buyers or vehicles will qualify. Minimum $0 monthly pmt required. Terms subject to change without notice.Price:$13,595
Financing from $266 / mo.
Instant • No credit impact