2025 Diamond C Single Axle Premium Utility/2,990 GVWR/83″x12′
Unit details
2025 Diamond C Single Axle Premium Utility/2,990 GVWR/83″x12′
$3,695 Cash; $3,805 Card/Financing
• Axle, 1 – 3.5k Idler Straight
• Frame, 4″Channel w/2″Ch Crossmembers on 24″ centers
• Suspension, 4-Leaf Slipper Springs
• Coupler, 2″, 10K DEMCO EZ-Latch (Adj Channel)
• Tongue, 4″ Channel
• Jack, 2k Flip-Jack (Top Wind)
• Spare Mount, Cable Winch (under Frame retractable)
• Tires, ST205/75R15 Radial , 5 Hole Black
• Lights, All LED
• Fender, 14GA Smooth
• Floor, 2″ Treated
*Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
American Trailer Flagstaff, AZ
Utility Trailer
$3,695Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-301982 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Silver |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 11" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1730 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 1260 lbs |
| Payload: | 1730 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 11" |
Additional Information
| VIN: | 46UD1213S1301982 |
| Stock Number: | DC-301982 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | PSA135 |









