2026 Delco Tandem Axle Car Hauler/14,000 GVWR/83″X18′
Unit details
** 2026 Delco Tandem Axle Car Hauler/14,000 GVWR/83″X18′
$6,595 Cash; $6,792 Card/Finance**
* 6″ C- Channel Frame and Tongue
* 2 5/16 Adjustable Coupler Bumper Pull
* Axles: 2 7K Electric, Spring (95-80)
* Straight Deck W/5′ Slide in Ramps
* Color: Midnight Black
* Tires: 235/80R16 LRE Radial 10 ply tires
* Crossmembers, 3″ Channel on 16″ Centers
* Diamond Plate Fenders
* Jack, 12K lb Spring loaded ( Single)
* Removable Pipe Top Railing
* Treated Pine Wood Floor
* Spare Tire Mount With No Spare
* ***Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
**
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
$6,595Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-042387 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 3500 lbs |
| Payload: | 10500 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBC1828T6042387 |
| Stock Number: | D-042387 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | C518A |