2025 Haulmark Tandem Axle Enclosed /7,000 GVWR/73’x14’x84′
Unit details
***2025 Haulmark Tandem Axle Enclosed /7,000 GVWR/73’x14’x84’***
**$8195 Cash; $8,440 Card/Financing****
• Empty Weight: 2,170 lbs.
• Passport
• Crossmembers 16″ On Center
• V-Nose
• 3/4″ PlexCore Decking
• Sand Pad
• Standard A-Frame Tongue
• Black Frame Paint
• Sidewall Flow-Thru Vents
• Tube Roof Bows 24″ On Center
• 12v Dome Light
• 2 5/16″ 14,000 lbs. Coupler
• 3.5k Spring Electric Brakes, 4″ Drop, 5b, EZ Lube
• ST205/75R15 Radial 5B Silver Mod Steel Wheel
• Steel Frame
• 2,000 lbs. Top Wind Tongue Jack
• Semi-Screwless w/ Color coated Screws
• 2″x4″ Tube Main Rails
• License Plate Bracket w/ Separate Light
• All LED Lights
• Medium Duty Rear Ramp Door w/ Ramp Extension.
• Color: Charcoal Gray .030 Aluminum Exterior
*Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
American Trailer Flagstaff, AZ
Cargo / Enclosed Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | HM-433435 |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Color: | Blue |
| Length x Width: | 14' 168" x 83' 996" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4830 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2170 lbs |
| Payload: | 4830 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 83' 996" |
| Total Height: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 7VOH11424SU433435 |
| Stock Number: | HM-433435 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Haulmark |
| Model: | PP714T2 |