2026 Dura-Haul Belly Dumper/68,000 GVWR/40’
Unit details
**2026 Dura-Haul Belly Dumper/68,000 GVWR/40′ DH-010686**
$39,000 Sale Cash; $40,170 Sale Card/Financing
Color: White
Empty Weight: 12,400 lbs.
Powder Coat Paint Finish
23.5 C/Y Skeleton Low Profile and Lightweight
Tandem Axles w/Oil Seals 16.5×7 ABS Air Brakes
Spring Suspension
Bolt On Windrow Deflector on Front Axle/Front
Rear Mud Flaps
Standard 11R24.5 Onyx Tires and Steel Wheels Tires
1/4″ Oscillating Upper Coupler w/Standard King Pin
Aluminum Front and Rear Bolt-On Outer Fenders
Bottom Gate w/10 Position Bar w/2″ Spacing Holes
8″ Custom Hoist Cylinders w/1/2″ Hose From 60 Gallon Air Tank
Manual Control and Electric Solenoid w/Cab Hookup Ready
Rear Push Block/Bumper All LED Lights
Electric Flip Mesh Tarp
***A 12% Fet Tax (Federal Excise Tax) will be added at the time of purchase. ***
***Fet Tax is for all trailers rated over 26,000 lbs.***
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DH-010686 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | White |
| Length x Width: | 40' 480" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 68000 lbs |
| Payload: | 55600 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 68000 lbs |
| Empty Weight: | 12400 lbs |
| Payload: | 55600 lbs |
| Length: | 40' 480" |
Additional Information
| VIN: | 3F8KT4025T1010686 |
| Stock Number: | DH-010686 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Dura-Haul |
| Model: | XLS |






















