2026 Delco Tandem Axle Car Hauler/12,000 GVWR/83″X18′
Unit details
**2026 Delco Tandem Axle Car Hauler/12,000 GVWR/83″X18′
$5,795 Cash; $5,968 Card/Finance**
• 5″ C- Channel Frame and Tongue
• 2 5/16″ Adjustable Coupler Bumper Pull
• Axles: 6k electric lbs. Spring (95-80)
• 2′ Dove w/ 5′ Slide-In Ramps
• Crossmembers: 3″ Channel On 24″ Centers
• Jack: 12k lb Spring Loaded (Single)
• Diamond Plate Fenders
• Treated Pine Wood Floor
• 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires
• Spare Mount
• Empty Weight: 2,450 lbs.
* Removable Pipetop railing
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
$5,795Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-042386 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Payload: | 9550 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Empty Weight: | 2450 lbs |
| Payload: | 9550 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBC1826T6042386 |
| Stock Number: | D-042386 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | C418 |