2026 Dura-Haul Gooseneck Tandem Axle Deckover/16,000 GVWR/8’x25′
Unit details
2026 Dura-Haul Gooseneck Tandem Axle Deckover/16,000 GVWR/8’x25′
$11,995 Cash; $12,354 Card/Finance
* Gooseneck 8’X25′ (20+5) 5′ Beavertail
* 2-5/16 Coupler
* Black
* 12″ I Beam
* 10,000 lb leg crank jack
* 8,000 lb tandem axles
* electric brakes
* ST235/80R16 14 Ply Tires
* Spare included
*** *Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
**
American Trailer Flagstaff, AZ
Deckover Trailer, Gooseneck Trailer
$11,995Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DH-010605 |
| Trailer Type: | Deckover Trailer, Gooseneck Trailer |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 10687 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Empty Weight: | 5313 lbs |
| Payload: | 10687 lbs |
Additional Information
| VIN: | 3F8GF2529T1010605 |
| Stock Number: | DH-010605 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Dura-Haul |
| Model: | DD8X25 |