2025 Diamond C Tandem Axle Single Car Hauler/9,890 GVWR/83”x20’
Unit details
**2025 Diamond C Tandem Axle Single Car Hauler/9,890 GVWR/83″x20′ DC-296581**
**$8,895 Sale Cash or $9,161 Sale Card/Financing**
Empty Weight: 3,320 lbs.
Color: Black
Axle, 2 – 6K Drop 2 Electric Brakes
Suspension, 5-Leaf Slipper Springs
Cross Members, 3″ I-Beam on 16″ Centers
Spare Mount – Passenger (Curb) Side of Tongue
Lockable V-Tongue Storage w/ Lid
Coupler, 2-5/16″, 21K Demco EZ-Latch (Adj Channel)
Tongue/Frame, 6″ X 8.5 lb. I-Beam
Winch Plate Installed
Stabilizer Jack (Pair)
Jack: 7k Drop Leg
Dovetail, 24″ Dia Plate Dove
Ramps: 60″ Rear Slide-In
Floor, 2″ Treated Floor
Formed Rub Rail w/ Stake Pocket
Tires, ST225/75R15 Radial 6 Hole Black
Lights, All LED
Max Wide Package: 3/16″ HD Drive Over Fender w/Frame Ext.
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-296581 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 6' 11" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9890 lbs |
| Payload: | 6570 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9890 lbs |
| Empty Weight: | 3320 lbs |
| Payload: | 6570 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6' 11" |
Additional Information
| VIN: | 46UDC2027S1296581 |
| Stock Number: | DC-296581 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | GTF206 |