2025 Dura-Haul Tandem Axle Dumper/14,000 GVWR/84″x16′
Unit details
2025 Dura-Haul Tandem Axle Dumper/14,000 GVWR/84″x16′
$11/995 Cash; $12,354 Card/Financing
EW: 4,960 LBS
Bumper Pull 7 x 16
8″ I-Beam Frame, 7 Guage smooth plate flooring, 24″ 12-guage plate sidewalls
6″ scissor hoist hydraulic system
Spreader gate and barn doors, lockable toolbox, HD 6″5″ ramps
7,000 lbs tandem axles, electric brakes, ST235/80R16 10 ply tires
Diamond Plate Fenders
LED Markers, breakaway system, Charger pump, battery, remote control.
27″ low deck, adjustable (6 hole) 2-5/16″ Coupler
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$11,995Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DH-010169 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9040 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4960 lbs |
| Payload: | 9040 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
| Total Height: | 2' 24" |
Additional Information
| VIN: | 3F8BD1625S1010169 |
| Stock Number: | DH-010169 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Dura-Haul |
| Model: | DRL |