2025 Delco Tandem Axle Utility/7,000 GVWR/83″x16′
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Utility/7,000 GVWR/83″x16’**
**$4,595 Cash; $4,732 Card/Financing**
Empty Weight: 1,900 lbs.
Color: Fighter Jet Gray
Angle Frame 2″x3″x3/16″ and 4″ Channel Tongue
2″ A-Frame Coupler
Axles: 3.5k lbs. Spring x2
Straight Deck w/5′ Slide-In Ramps
Tires: 205/75R15 LRC Radial 6 Ply
Crossmembers: 2″x3″x3/16″ Angle on 24″ Centers
2k Swivel Top Wind Jack
Pipe Top Railing
Smooth Teardrop Fenders
Spare Tire Mount
Treated Pine Wood Floor
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Utility Trailer
$4,595Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-040020 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 11" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5100 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1900 lbs |
| Payload: | 5100 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 11" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBU1620S6040020 |
| Stock Number: | D-040020 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | U616U |







