2025 Diamond C Low Profile Telescopic Dump/14,900 GVWR/82″x14’x24″
Unit details
**2024 Diamond C Low Profile Telescopic Dump/14,900 GVWR/82″x14′ (DC-291205)**
**$15,795 Cash; $16,268 Card/Financing**
**Empty Weight: 4,890 lbs.**
**Axle: 2 – 7k Drop Axle, Electric Drum Brakes**
**Tarp: 20′ Heavy Duty, Black Mesh w/ Long Arm Tarp System**
**All LED Lights**
**Paint: Onyx Black**
**Tires: ST235/80R16 Radial 14 Ply, 8 Hole Black**
**Tie Down: Standard 5/8″ D-Rings (4 Total)**
**Battery – Group 27**
**Hydraulic System: Power Up, Gravity Down**
**Jack: 12k Drop Leg Jack**
**Stabilizer Jack: Drop Leg (Pair)**
**Side-Step**
**Fender: 14ga. Teardrop, Diamond Plate, Weld-On**
**Board Brackets w/Boards & Raised Front**
**Sides: 2′ Tall, 10ga. Integral w/ Floor**
**Ramps: 72″ Rear Slide-In (3″ Channel)**
**Gate: 3-Way Dump (Standard)**
**Sparemount**
**Tongue: Engineered w/ Hd. V-Tongue Lid**
**Coupler: 2 5/16″, 21k Demco EZ-Latch**
**Frame: 8″x15 I-Beam; 16″ Center Crossmembers**
**Suspension: 6-Leaf Sipper Roller Springs**
***Not responsible for any errors in listing Description or Photos.**
***Please confirm All Details with Dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-291205 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 10" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14900 lbs |
| Payload: | 10010 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14900 lbs |
| Empty Weight: | 4890 lbs |
| Payload: | 10010 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 10" |
| Total Height: | 2' 24" |
Additional Information
| VIN: | 46UDD1427S1291205 |
| Stock Number: | DC-291205 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | LPT207 |