2024 Delco Tandem Axle Car Hauler/9,990 GVWR/83″x16′
Unit details
**2024 Delco Tandem Axle Car Hauler/9,990 GVWR/83″x16’**
**$5,795 Cash; $5,968 Card/Financing**
**6″ C-Channel Frame and Tongue**
**2 5/16″ Adjustable Coupler Bumper Pull**
**Axles: 7k lbs. Spring x2**
**Straight Deck w/ 5′ Slide In Ramps**
**Color: Midnight Black**
**Crossmembers: 3″ Channel On 24″ Centers**
**Jack: 12k lb Spring Loaded (Single)**
**Stake Pockets Only**
**Diamond Plate Fenders**
**Treated Pine Wood Floor**
**235/80R16 LRE Radial 10ply Tires**
**Spare Mount**
**Empty Weight: 3,200 lbs.**
***Not responsible for any errors in listing Description or Photos.**
***Please confirm All Details with Dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
$5,795Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-035578 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 11" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 6790 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Empty Weight: | 3200 lbs |
| Payload: | 6790 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 11" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBC1628R6035578 |
| Stock Number: | D-035578 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | C516A |