2024 Delco Tandem Axle Dump/14,000 GVWR/83”x14’
Unit details
**2024 Delco Tandem Axle Dump/14,000 GVWR/83″x14′ (D-033172)**
**$10,795 Cash; $11,118 Card/Financing**
**8″ I-Beam Tongue**
**2 5/16 Adjustable Coupler BUMPER PULL**
**Axle: 7k lb Electric Brake Spring x2**
**Jack: 12k lb Spring Loaded**
**Solid Sides 2’**
**10 Gauge Floor and Sides**
**3-Way Spreader Gate W/ Slide-In Ramps**
**Pull Back Tarp System**
**6″ Slide-In Ramps**
**Gray Powder Paint**
**235/80R16 LRE Radial 10Ply Tires**
**No Spare Tire**
**Black Wheels**
**EW: 4,500 lbs.**
***Not responsible for any errors in listing Description or Photos.**
***Please confirm All Details with Dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$10,795Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-033172 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Gray |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4500 lbs |
| Payload: | 9500 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBD1423R6033172 |
| Stock Number: | D-033172 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | D314A |










