2025 Coffee Creek Single Axle Utility/3,500 GVWR/ 77″x14′
Unit details
**2025 Coffee Creek Single Axle Utility/3,500 GVWR/ 77″x14’**
**$2,395 Cash; $2466 Card/Financing**
• EW: 1,100 lbs.
• Coupler: 2″ Low Profile 7k
• Jack: Pipe Mount 2K Swivel Setback
• Safety Chains: 1/4″ x 35″ with 1/4″ Retainer
• Tongue: 4″ Channel welded to first Crossmember (3″ channel on 5′ wide)
• Frame: 3″x2″x3/16″ angle
• Toprail: 2″x2″x1/8″ angle
• Uprights: 2″x2″x1/8″ angle
• Crossmembers: 3″x2″x3/16″ angle on 24″ centers
• Axle: 3,500 lb. EZ Lube Idler
• Suspension: 4 Leaf Eye to Eye Spring
• Tires: 205/75R15 6 Ply black mod nitrogen-filled
• Wheels: 15″ 5 on 5
• Fenders: Smooth radial 9″x32″ with smooth back
• Flooring: 2×8 treated #2 pine
• Ramp: 4′ Spring Loaded Gate
• Spare Mount
*Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
American Trailer Flagstaff, AZ
Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | C-572650 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 5" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 2400 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1100 lbs |
| Payload: | 2400 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 5" |
Additional Information
| VIN: | 4C9SA1418S1572650 |
| Stock Number: | C-572650 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Coffee Creek MFG |
| Model: | SA7714 |