2025 Coffee Creek Tandem Axle Car Hauler/9,990 GVWR/83″x18′
Unit details
**2025 Coffee Creek Tandem Axle Car Hauler/9,990 GVWR/83″x18′ C-572456**
EW: 2,200 lbs.
Color: Gray
Diamond Deck
Setback 7k Dropleg Jack
Safety Chains
Tongue: 5″ Channel Wrap Tongue
Frame: 5″ Channel
Bumprail: 2″ Square Tubing
Uprights: 2″x2″x1/8″ Angle
Crossmembers: 3″ Channel on 24″ Centers
Axle: 2 Brakings
Suspension: 5 Leaf Eye to Eye Spring
Tires: 225/75R15 8 Ply Black Mod Nitrogen Filled
Wheels: 15″ 6 on 5.5
Fenders: Floor Plate 14 Gauge Double Broke with Smooth Back
Adjustable Coupler 2 5/16″
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
$5,695Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | C-572456 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 18' 216" x 6' 11" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 7790 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Empty Weight: | 2200 lbs |
| Payload: | 7790 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 6' 11" |
Additional Information
| VIN: | 4C9CT182XS1572456 |
| Stock Number: | C-572456 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Coffee Creek MFG |
| Model: | CT8318 |