2025 Coffee Creek Tandem Axle Utility/7,000 GVWR/77″x10′
Unit details
• 1 brake axles
• Coupler: 2″ Low Profile 7k
• Safety Chains
• Tongue: 4″ Channel Wrap Tongue
• Frame: 3″x2″x3/16″ Angle
• Toprail & Uprights: 2″x2″x1/8″ Angle
• Crossmembers: 3″x2″x3/16″ Angle on 24″ Centers
• Axle: (2) EZ Lube Idlers
• Suspension: 4 Leaf Eye to Eye Spring
• Tires: 205/75R15 6 Ply
• Wheels: 15″ 5 on 5
• Fenders: Smooth Teardrop
• Flooring: 2×8 Treated #2 Pine
• Ramp: 4′ Spring Loaded Gate
• Spare Mount
*Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
American Trailer Flagstaff, AZ
Utility Trailer
$3,095Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | C-572652 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Length x Width: | 10' 120" x 6' 5" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5800 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1200 lbs |
| Payload: | 5800 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 6' 5" |
Additional Information
| VIN: | 4C9AT1026S1572652 |
| Stock Number: | C-572652 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Coffee Creek MFG |
| Model: | AT7710 |