2025 Compass Single Axle Enclosed/2,990 GVWR/5’x8’x66″
Unit details
2025 Compass Single Axle Enclosed/2,990 GVWR/5’x8’x66″
$3,495 Cash; $3,599 Card/Financing
* Empty Weight: 1,019 lbs.
* Color: White
* Indigo DLX
* 66″ Interior Height
* Coupler: 2″ A-Frame Ball
* Flat Top
* 12″ V-Nose
* 4 D-Rings
* 24″ On-Center Roof Bows
* 2k Coupler Mounted Jack
* Wood Walls and Floors
* All LED Lights
* 0.030 Aluminum Exterior
* 16″ Tall Straight ATP Stone Guard
* Seamless Aluminum Roof
* Rear Ramp Door w/Spring Assist
* Ramp Door Capacity: 1,500 lbs.
* Sidewall Vents
* 3″ Tube Main Frame
* 24″ On-Center Crossmembers
* 3″ A-Frame Tube Tongue
* 24″ On-Center Z-Posts Sidewalls
* Smooth Aluminum Fenders
* Tires: ST205/75R15 Radial
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Cargo / Enclosed Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | CO-127353 |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Color: | White |
| Length x Width: | 8' 96" x 5' 60" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1971 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 1019 lbs |
| Payload: | 1971 lbs |
| Length: | 8' 96" |
| Width: | 5' 60" |
| Total Height: | 5' 6" |
Additional Information
| VIN: | 5JWRE0818SF127353 |
| Stock Number: | CO-127353 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Compass |
| Model: | DX6008 |