2025 Compass Tandem Axle Enclosed/7,000 GVWR/7’x14′
Unit details
**2025 Compass Tandem Axle Enclosed/7,000 GVWR/7’x14’**
**$7,495 Cash; $7,719 Card/ Financing**
* Empty Weight: 2,207 lbs.
* 7’x14′ Indigo DLX Flat Top V- Nose 7K
* Color-.30 White/Black Trim
* D-Ring (5000 LB) w/Steel Plate (Welded Backer) 1-Each Corner
* 2,000 Coupler Mounted
* (2) 3,500 lb Drop Spring break
* Tires: ST205/75R15
* Automotive Undercoating
* Flooring: 3/4″ Engineered wood
* 1 dome light 12V
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Cargo / Enclosed Trailer
$7,495Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | CO-133088 |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Color: | White |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4793 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2207 lbs |
| Payload: | 4793 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 5JWRE1426SF133088 |
| Stock Number: | CO-133088 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Compass |
| Model: | DX-8414 |