2025 Delco 3 Horse Trailer/12,000 GVWR/6’x16’x7′
Unit details
**2025 Delco 3 Horse Trailer/12,000 GVWR/6’x16’x7’**
**$12,995 Cash; $13,384 Card/Financing**
Base Frame
2 5/16 Adjustable Coupler Bumper Pull
Axle, 6K lb Torsion Axle ea x 2
Full Swing Solid Rear Gate
Fighter Jet Gray (RAS9-00K07)
Jack, 5K Top Wind, flip Jack
7′ tall per running foot
235/80R16 LRE Radial 10ply Tires
Spare Tire mount with no spare
Treated Pine Wood Floor
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Stock / Stock Combo Trailer
$12,995Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-037618 |
| Trailer Type: | Stock / Stock Combo Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Payload: | 8150 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Empty Weight: | 3850 lbs |
| Payload: | 8150 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 72" |
| Total Height: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBL1627S6037618 |
| Stock Number: | D-037618 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | H616 |