2025 Delco Dumper/14,000 GVWR/83″X14’x24″
Unit details
**2025 Delco Dump Trailer/14,000 GVWR/83″X14’x24″**
**$10,795 Cash; $11,118 Card/Financing**
8″I-Beam Frame and Tongue
2 5/16 Adjustable Coupler Bumper Pull
Jack, 12K lb Spring Loaded (Single)
Axle, 7K lb Spring x2 (95-80)
235/80r16 LRE Radial 10ply Tires
No Spare Tire
10 Gauge Floor and Sides
Solid Sides 2 FT
3-Way Spreader Gate W/Slide in Ramps
Pull Back Tarp System
6′ Slide-in Rear Ramps
4-D-Rings
Midnight Black (PBS9-00005)
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$10,795Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-039804 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 11" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9450 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4550 lbs |
| Payload: | 9450 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 11" |
| Total Height: | 2' 24" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBD1423S6039804 |
| Stock Number: | D-039804 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | D314A |