2025 Delco Gooseneck Tandem Axle Deckover/14,000 GVWR/102″x25′
Unit details
**2025 Delco Gooseneck Tandem Axle Deckover/14,000 GVWR/102″x25′ D-040063**
**$12,895 Cash or $13,281 Card/Financing**
Empty Weight: 6,900 lbs.
Color: Black
12″ I-Beam Frame and Neck
2 5/16″ 25K Round Gooseneck Coupler
Axle, 7k lb Spring 2 x (81-64)
5′ Dove w/Monster Ramps
235/80R16 LRE Radial 10 Ply Tires
Crossmembers, 3″ I-Beam on 16″ Centers
6″ Channel Outer Frame
Jack, 12K lb Spring loaded (Dual)
Treated Pine Wood Floor
Low-Pro Option
6 D-Rings
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Deckover Trailer
$12,895Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-040063 |
| Trailer Type: | Deckover Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 25' 300" x 8' 6" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 7100 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 6900 lbs |
| Payload: | 7100 lbs |
| Length: | 25' 300" |
| Width: | 8' 6" |
Additional Information
| VIN: | 5WWGF2528S6040063 |
| Stock Number: | D-040063 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | F125R |