2025 Delco Gooseneck Tandem Axle Dump/14,000 GVWR/83”x14’x2’
Unit details
**2025 Delco Gooseneck Tandem Axle Dump/14,000 GVWR/83″x14’x2′ D-037390**
**$11,995 Cash or $12,354 Card/Financing**
Empty Weight: 4,850 lbs.
Color: Black
8″ I-Beam Frame and 10″ I-Beam Neck
2 5/16 Gooseneck Coupler 25k
Axles: 7k lbs. Electric Brake Spring x2
Jack: 12k lbs. Spring Loaded
2′ Solid Sides
10 Gauge Floor and Sides
3-Way Spreader Gate w/ 6′ Slide-in Rear Ramps
Pull Back Tarp System
Black ST235/80R16 LRE Radial 10 Ply Tires
Spare Mount
4 D Rings
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$11,995Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-037390 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 11" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9150 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4850 lbs |
| Payload: | 9150 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 11" |
| Total Height: | 2' 24" |
Additional Information
| VIN: | 5WWGD1426S6037390 |
| Stock Number: | D-037390 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | D414R |
