2025 Delco Gooseneck Tandem Axle Full Tilt/14,000 GVWR/102″x24′
Unit details
**2025 Delco Gooseneck Tandem Axle Full Tilt/14,000 GVWR/102″x24’**
**$13,995 Cash; $14,414 Card/Financing**
* Empty Weight: 6,200 lbs.
* 12″ 14 lbs. I-Beam Frame and Neck
* 2 5/16″ 25k Round Gooseneck Coupler
* Axles: 7k lbs. Spring x2
* Tilt Deck w/Knife Edge
* Crossmembers: 3″ I-Beam on 16″ Centers
* Jack: 12k lbs. Spring Loaded (Dual)
* Treated Pine Wood Floor
* Tires: ST235/80R16 LRE Radial 10 Ply, Black Wheels
* Winch Plate
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Tilt Trailer
$13,995Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-038562 |
| Trailer Type: | Tilt Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 24' 288" x 8' 6" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 7800 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 6200 lbs |
| Payload: | 7800 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8' 6" |
Additional Information
| VIN: | 5WWGC2422S6038562 |
| Stock Number: | D-038562 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | T824R |