2025 Delco Tandem Axle Car Hauler/14,000 GVWR/102″x20′
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Car Hauler/14,000 GVWR/102″x20’**
**$8,195 Cash; $8,440 Card/Financing**
* Empty Weight: 3,500 lbs.
* Color: Black
* 6″ I-Beam Frame and Tongue
* 2 5/16″ Adjustable Coupler
* Axles: 7k lbs. Spring x2
* Straight Deck w/Slide-In Ramps
* Tires: 235/80R16 LRE Radial 10 Ply
* Crossmembers: 3″ Channel on 16″ Centers
* Jack: 12k lbs. Spring Loaded (Single)
* Drive Over Fenders (10″ C-Channel)
* Treated Pine Wood Floor
* Tubing Railing Removable
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
$8,195Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-039876 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 8' 6" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 3500 lbs |
| Payload: | 10500 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8' 6" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBC2028S6039876 |
| Stock Number: | D-039876 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | C720A |