2025 Delco Tandem Axle Car Hauler/14,000 GVWR/83″x20′
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Car Hauler/14,000 GVWR/83″x20’**
**$6,195 Cash; $6,380 Card/Financing**
Empty Weight: 3,400 lbs.
2 5/16″ Adjustable Coupler
Crossmembers: 3″ Channel on 24″ Centers
Axles: 7k lbs. Spring x2
Jack: 12k lbs. Spring Loaded (Single)
Straight Deck w/5′ Slide-In Ramps
Diamond Plate Fenders
Pipe Top Railing
Color: Black
Treated Pine Wood Floor
Tires: 235/80R16 LRE Radial 10 Ply
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
$5,895Sale PriceOther Pricing Options:Price$5,895
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-033392 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 6' 11" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10600 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 3400 lbs |
| Payload: | 10600 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6' 11" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBC2028R6033392 |
| Stock Number: | D-033392 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | C520A |