2025 Delco Tandem Axle Car Hauler/7,000 GVWR/83″x20′
Unit details
2025 Delco Tandem Axle Car Hauler/7,000 GVWR/83″X 20′ D-040028
$4,595 Cash; $4,732 Card/Finance
5″ C- Channel Frame & Tongue
2″ A- Frame Coupler
Axle,3.5K lb Spring2 X (95-80)
2′ Diamond Plate Dove w/ Slide in Ramps
Midnight Black (DBS9-0UK12)
205/75R15 LRC Radial Tires
Crossmembers, 2″X3″x3/16″ Angle on 16″ Centers
Smooth Teardrop Fenders
Jack, 5K Top Wind, Flip Jack
Stake Pocket Only
Treated Pine Wood Floor
ST205/75R15 LRC Radial 6Ply Spare W/Spare Mount
****Errors in the description are unintentional.**
**Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
$4,595Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-040028 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 6' 11" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4650 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2350 lbs |
| Payload: | 4650 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6' 11" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBC2023S6040028 |
| Stock Number: | D-040028 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | C320 |