2025 Delco Tandem Axle Car Hauler/9,990 GVWR/83″x16′
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Car Hauler/9,990 GVWR/83″x16’**
**$5,695 Cash; $5,865 Card/Financing**
Empty Weight: 2,450 lbs.
5″ C-Channel Frame and Tongue
2 5/16″ Adjustable Coupler
Axles: 6k lbs. Spring x2
Straight Deck w/5′ Slide-In Ramps
Color: Black
Tires: 235/80R16 LRE Radial 10 Ply
Crossmembers: 3″ Channel on 24″ Centers
Jack: 12k lbs. Spring Loaded (Single)
Diamond Plate Fenders
Removable Pipe Top Railing
Treated Pine Wood Floor
Spare Tire Mount
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
$5,695Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-040153 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 7540 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Empty Weight: | 2450 lbs |
| Payload: | 7540 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBC1624S6040153 |
| Stock Number: | D-040153 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | C416A |