2025 Delco Tandem Axle Car Hauler/9,990 GVWR/83″x18′
Unit details
5″ C-Channel Frame and Tongue
2 5/16 Adjustable Coupler Bumper Pull
Axle, 6k LB Spring 2x (95-80)
2’Diamond Plate Dove w/Slide-in ramps
Arctic White (DWS8-00K20)
235/80R16 LRE Radial 10ply Tires
Crossmembers, 3″Channel on 24″ Centers
Jack, 12K LB Spring Loaded (Single)
Diamond Plate Fenders
Stake Pocket Only
Treated pine wood floor
Spare Tire Mount with No Spare
4-D-Rings
******Errors in the description are unintentional.
**Please confirm all details with the dealer prior to purchase.******
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
$5,895Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-040159 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | White |
| Length x Width: | 18' 216" x 6' 11" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 7540 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Empty Weight: | 2450 lbs |
| Payload: | 7540 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 6' 11" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBC1829S6040159 |
| Stock Number: | D-040159 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | C418A |