2025 Delco Tandem Axle Deckover/14,000 GVWR/102″x18′
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Deckover/14,000 GVWR/102″x18′ D-039887**
**$8,895 Cash or $9,161 Card/Financing**
Empty Weight: 4,600 lbs.
Color: Black
Base Frame
2 5/16″ Adjustable Coupler Bumper Pull
Straight Deck with Slide-In Ramps
Crossmembers 3″ I-Beam on 16″ Centers
6″ Channel Outer Frame
Jack, 12lb Spring Loaded (Dual)
Treated Pine Wood Floor
235/80R16 LRE Radial 10 Ply Tires
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Deckover Trailer
$8,895Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-039887 |
| Trailer Type: | Deckover Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 18' 216" x 8' 6" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9400 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4600 lbs |
| Payload: | 9400 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 8' 6" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBK1820S6039887 |
| Stock Number: | D-039887 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | F818A |