2025 Delco Tandem Axle Dump/14,000 GVWR/83″x14′
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Dump/14,000 GVWR/83″x14′ D-038995**
**$10,795 Cash or $11,118 Card/Financing**
Empty Weight: 4,550lbs
Color: Tan
8″ I-Beam Frame and Tongue
2 5/16″ Adjustable Coupler Bumper Pull
Axle 7K lb Spring x 2
3-Way Spreader Gate w/Slide-In Ramps
Jack, 12k lb Spring Loaded
Solid Sides 2FT
10 Gauge Floor and Sides
Pull Back Tarp System
6′ Slide-In Rear Ramps
4 D-Rings
235/80R16 LRE Radial 10 Ply Tires
Black Wheels
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$10,795Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-038995 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Tan |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 11" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9450 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4550 lbs |
| Payload: | 9450 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 11" |
| Total Height: | 2' 24" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBD1429S6038995 |
| Stock Number: | D-038995 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | D314A |