2025 Delco Tandem Axle Dump/7,000 GVWR/60”x10’x18”
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Dump /7,000 GVWR/ 60″x 10’x18” D-039842**
**$7,295 Cash or $7,513 Card/Financing**
Empty Weight: 2,550lbs
Color: Black
6” Channel Frame and 6” I-Beam Tongue
2 5/16″ Adjustable Coupler Bumper Pull
Axle, 3.5K lb Spring 2 x
3-Way Spreader Gate w/Slide-In Ramps
225/75R15 LRD 10ply Tires
Jack, 7K Dropleg
10 Gauge Floor and Sides
Solid Sides 18”
Pull Back Tarp System
6′ Slide-in Rear Ramps
4 D-Rings
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$7,295Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-039843 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 10' 120" x 5' 60" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4450 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2550 lbs |
| Payload: | 4450 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 5' 60" |
| Total Height: | 18' 216" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBD1025S6039843 |
| Stock Number: | D-039843 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | D110A |