2025 Delco Tandem Axle Dumper/12,000 GVWR/72″x12’x21″
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Dumper/12,000 GVWR/72″x12’x21″**
**$9,195 Cash; $9,470 Card/Financing**
* EW: 3,750 lbs.
* Color: Gray
* 6″ I-Beam Frame and Tongue
* 2 5/16″ Adjustable Coupler
* Jack: 7k Drop-Leg
* Axles: 6k lbs. Electric Spring 2x
* Tires: 235/80R16 LLRE Radial 10 Ply Tires
* 10 Guage Floor and Sides
* 21″ Solid Sides
* 3-Way Spreader Gate w/Slide-In Ramps
* Pull Back Tarp
* 6′ Slide-In Ramp
* 4 D-Rings
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$9,195Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-039218 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Payload: | 8250 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Empty Weight: | 3750 lbs |
| Payload: | 8250 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
| Total Height: | 1' 9" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBD1228S6039218 |
| Stock Number: | D-039218 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | D212A |