2025 Delco Tandem Axle Dumper/14,000 GVWR/83”x14’x2′
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Dumper / 14,000 GVWR/ 83″x 14’x 2′ D- 036843**
**$10,195 Sale Cash or $10,500 Sale Card/Financing**
Empty Weight: 4,500lbs
Color: Gray
8” I-Beam Frame and Tongue
5/16 Adjustable Coupler
Axle, 7K lb Spring x 2
3-Way Spreader Gate W/Slide-in Ramps
Jack, 12K lb Spring loaded (Single)
Solid Sides 2 FT
10 Gauge Floor and Sides
Pull Back Tarp System
6′ Slide-in Rear Ramps
235/80R16 LRE Radical 10ply Tires
No Spare Tire
Black Wheels
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$10,195Sale PriceOther Pricing Options:Price$10,795
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-036843 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 11" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4500 lbs |
| Payload: | 9500 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 11" |
| Total Height: | 2' 24" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBD1429S6036843 |
| Stock Number: | D-036843 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | D314A |