2025 Delco Tandem Axle Dumper/14,000 GVWR/83″x14’x2′
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Dumper/14,000 GVWR/83″x14’x2’**
**$10,795 Cash; $11,118 Card/Financing**
* 8″ I-Beam Frame and Tongue
* 2 5/16″ Adjustable Coupler
* Jack: 12k lbs. Spring Loaded (Single)
* Axles: 7k lbs. Spring x2
* Tires: 235/80R16 LRE Radial 10 Ply
* 10 Guage Floor and Sides
* 2′ Solid Sides
* 3-Way Spreader Gate w/Slide-In Ramps
* Pull Back Tarp System
* 6′ Slide-In Rear Ramps
* 4 D-Rings
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$10,795Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-039805 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 11" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9450 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4550 lbs |
| Payload: | 9450 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 11" |
| Total Height: | 2' 24" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBD1425S6039805 |
| Stock Number: | D-039805 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | D314A |