2025 Delco Tandem Axle Dumper/7,000 GVWR/60”x10’x18”
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Dumper /7000 GVWR/60″x 10’x 18” D- 038438**
**$7,295 Cash or $7,513 Card/Financing**
Empty Weight: 2,550lbs
Color: Gray
6” Channel Frame and 6” l-Beam Tongue
5/16 Adjustable Coupler
Axle, 3.5K LB Spring x 2 (73-57)
3-Way Spreader Gate W/ Slide-in Ramps
Jac, 7K Dropleg
Solid Slides 18”
10 Gauge Floor and Slides
6′ Slide-in- Rear Ramps
D-Rings
Pull Back Tarp System
225/75R15 LRD 10ply tires
No Spare Tire
Black Wheels
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$7,295Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-038438 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 10' 120" x 5' 60" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4450 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2550 lbs |
| Payload: | 4450 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 5' 60" |
| Total Height: | 18' 216" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBD1022S6038438 |
| Stock Number: | D-038438 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | D110A |