2025 Delco Tandem Axle Dumper/7,000 GVWR/60”x10’x18”
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Dumper/7,000 GVWR/60″x10’x18″**
**$7,295 Cash or $7,513 Card/Financing**
Empty Weight: 2,550 lbs.
Color: Black
6″ C-Channel Frame and 6″ I-Beam Tongue
2 5/16 Adjustable Coupler Bumper Pull
Axles: 3,500 lbs. Electric Spring x2
7k Dropleg Jack
18″ Solid Sides
10 Gauge Floor and Sides
3-Way Spreader Gate w/ 6′ Slide-in Rear Ramps
Pull Back Tarp System
Black ST225/75R15 LRD 10 Ply Tires
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$7,295Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-039384 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4450 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2550 lbs |
| Payload: | 4450 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBD102XS6039384 |
| Stock Number: | D-039384 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | D110A |