2025 Delco Tandem Axle Roll-Off Trailer/14′
Unit details
2025 Delco Tandem Axle Roll-Off Trailer
Trailer: $13,495 Cash; $13,899 Card/Financing
Per Bin: $4,895 Cash; $5,041 Card/Financing
Trailer:
8″ I-Beam
2 5/16″ Adjustable Coupler Bumper Pull
Axle: 7k lbs. Spring x2
Tilt Beck w/Knife Edge
ST235/80R16 LRE Radial 10 Ply
Spare Mount
Diamond Plate Fenders
Jack 12k lbs. Spring Loaded (Dual)
Automatic Flip-Over Tarp Kit
Color: Black
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$13,495Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-039845 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 4005 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 9995 lbs |
| Payload: | 4005 lbs |
| Length: | 14' 168" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBR1424S6039845 |
| Stock Number: | D-039845 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | R214A |