2025 Delco Tandem Axle Split Tilt/14,000 GVWR/102″x20′
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Split Tilt/14,000 GVWR/102″x20′ D-039012**
**$10,195 Cash or $10,500 Card/Financing**
Empty Weight: 3,250lbs
Color: Black
8” I-Beam Tongue 6” Channel Frame
2 5/16″ Adjustable Coupler
Axle 7k lb Torsion 2x
Tilt Deck with Knife Edge
Midnight Black
Crossmembers, 3″ Channel on 16″ Centers
Jack, 12K lb Spring loaded (single)
Gravity Up/Down
Drive Over Fenders (10″ C-Channel)
Treated Pine Wood Floor
235/80R 16 LRE Radical 10ply Tires
Spare Tire Mount
Black Wheels
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Tilt Trailer
$10,195Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-039012 |
| Trailer Type: | Tilt Trailer |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10750 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 3250 lbs |
| Payload: | 10750 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBC2025S6039012 |
| Stock Number: | D-039012 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | T220A |