2025 Delco Tandem Axle Split Tilt/14,000 GVWR/83″x20′
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Split Tilt/14,000 GVWR/83″x20’**
**$8,695 Cash; $8,955 Card/Financing**
Empty Weight: 2,950 lbs.
6″ Channel Tongue and Frame
2 5/16″ Adjustable Coupler Bumper Pull
Axles: 7k Torsion x2
Tilt Deck with Knife Edge
4′ Stationary/16′ Tilt Deck
Crossmembers: 3″ Channel on 16″ Centers
Jack: 12k lbs. Spring Loaded
Tilt: Gravity Up, Gravity Down
Diamond Plate Fenders
Treated Pine Wood Floor
Spare Mount
Black 235/80R16 LRE Radial 10 Ply Tires
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Tilt Trailer
$8,695Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-039903 |
| Trailer Type: | Tilt Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 6' 11" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 11050 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 2950 lbs |
| Payload: | 11050 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6' 11" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBC2027S6039903 |
| Stock Number: | D-039903 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | T320A |