2025 Delco Tandem Axle Stock/12,000 GVWR/6’8″x14′
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Stock/12,000 GVWR/6’8’x14′ D- 038878**
**$9,895 Sale Cash or $ 10,191 Sale Card/Financing**
Empty Weight: 5,500lbs
Color: Blue
2” xc 3” Tubing Frame & 2” x 4” Tubing Tongue
5/16 Adjustable Coupler
Axle, 6k Torsion x 2
Gate, Full Swing w/ Slider Rear Gate
Mountain Blue
Jack, 5k Top Wind, flip Jack
Solid Center Gate
Standard 6’6” Tall
235/80R16 LRE Radical 10ply Tires
ST235/80R16 LRE Radical 10ply Spare
W/ Spare Mount
Treated Pine Wood Floor
Full Side Door
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Stock / Stock Combo Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-038878 |
| Trailer Type: | Stock / Stock Combo Trailer |
| Color: | Blue |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 8" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Payload: | 6500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Empty Weight: | 5500 lbs |
| Payload: | 6500 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 8" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBL1421S6038878 |
| Stock Number: | D-038878 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | S814A |